SEO

Yapılmaması Gereken SEO Çalışmaları

Özellikle webmaster forumlarında gördüğüm kadarıyla bir çok kişi sitesini yukarılara taşıyabilmek için bilmediği SEO paketlerini alıyor, tabii haliyle fayda göremiyor. Bu yüzden bu yazımda uzak durmanız gereken SEO çalışmalarını anlatarak sizleri boşa para harcamaktan kurtarmaya çalışacağım. Tabii her paket işe yaramaz diye bir şey demiyorum, sadece fayfalı olmayanların çoğunlukta olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Şimdi size uzak durmanız gereken bir kaç çalışma örneği vermek istiyorum;

Çöp sitelerden link almak
Sürekli tanıtım yazısı paylaşan, footer’da bir sürü link bulunan çöp sitelerden tanıtım yazısı ya da link almanız size neredeyse hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bunlardan uzak durmanızı öneririm. Tanıtım yazısı alırken dikkat etmeniz gereken şeyleri buradaki yazımda anlatmıştım.

Profil backlink hizmeti almak
Özellikle forumlarda açılan ve imza kısmına eklenen linklerin sitenize hiçbir faydası olmayacaktır. Çünkü o forumlarda hiçbir zaman aktif olmayacaksınız ve site linkiniz hiçbir konu altında geçmeyecek, sadece açıldığıyla kalacak.

Yabancı edu-gov uzantılı sitelerden backlink almak
Bu yöntemin zararı olmasa da bence pek bir faydası da yok. Bunun yerine türkçe siteler bulmanızı öneririm.

Yüzlerce forumda site tanıtımı yaptırmak.
Bu olay genelde şöyle işliyor; 10-20 lira arası para veriyorsunuz ve hizmeti sağlayak kişi tanıtım yazınızı 100 ile 500 arasında forumda tanıtıyor 🙂 Tek bir günde girilen 500 yazının ne kadar doğal olmadığını hepiniz görebiliyorsunuzdur. Bunun yerine birbirinden benzersiz yazılar yazarak forumlarda kendiniz tanıtımınızı yapabilirsiniz. Her foruma birbirinden benzersiz yazılar ekleyerek ve günde 1-2 tane ekleyerek yaptığınızda faydası olacaktır.

Bunların dışında neler yapabiliriz?
-Facebook, Google Plus, Pinterest, Tumblr gibi sosyal ağ çalışmalarına yönelebilirsiniz. Bu çalışmaların geri dönüşü oldukça yüksektir.
-Otoriter sözlüklerde tanıtım yaptırmak. Abartıya kaçmadan yapabilirsiniz.
-Kendi paravan blog ağınızı oluşturarak sitenize link çıkışı yapmak. Bu yöntem biraz maliyetli olsa da etkisi inanılmazdır. Bununla ilgili detaylı yazıyı yakında yazmayı düşünüyorum. Ben yazana kadar paravan bloglarla ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Yazdıklarıma katılmayabilirsiniz ama SEO’da herkesin kendi yöntemi vardır ve benim düşüncelerim bunlar. Eğer fikirlerime katılmıyorsanız nedeniyle birlikte yorum yapmaktan çekinmeyin. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

2 Yorum

  • Merhaba öncelikle yazı için tşkler. Evet sizinde bahsettiğiniz gibi forumlarda toplu post yaptırmak zararlı faydadan çok zararı var etiketlemelere de özen gösterilmeli çöp etiket yapılmamalı konu ile alakalı etiketler atılmalı.

    Peki yorum backlink zararı varmı?

Yorum Yaz