Bloglama

Yeni Başlayanlar İçin Bloglama Tavsiyeleri

Daha önce bir çok websitesi kurdum, bunların bazılarından istediğim verimi alamayıp onları sonsuzluğa uğurladım, bazılarından da hala para kazanıyorum. Bugün sizlere daha önceki bloglama maceralarımda edindiğim ya da edindiğimi düşündüğüm, bloglamaya yeni başlayanlar için 10 tavsiyeden bahsedeceğim.

İlk olarak bir sitenin otorite kazanması zaman alacak bir şeydir. Bu belki 1 yıl belki de daha fazla sürebilir. Bu süreçte sabırlı olmakla birlikte düzenli çalışmalısınız. Eğer bloğu açıp 1 ay sonra para kazanmaya çalışırsanız işin sonu hüsranla sonuçlanabilir. Bu yüzden ilk aşamalarda parayı düşünmeyin. Zaten blog yerine oturduğunda para kendiliğinden gelecektir.

Bu kısa giriş konuşmasından sonra diğer tavsiyelerimi maddeler şeklinde anlatacağım.

1.Wordpress
Wordpress sahip olduğu binlerce eklenti ve muhteşem altyapısı sayesinde içerik yönetim sistemleri arasında tartışmasız en iyisidir. Bu yüzden bloglamaya başlarken WordPress‘ten şaşmayın. Trafiğinizi kaldırabilecek bir hosting ve düzgün bir tema ile bloglama dünyasına adımınızı atabilirsiniz.

2.İçerik
Bloğu oluşturan en önemli unsur içeriktir. Kimse sizin sitenizin tasarımının güzel olduğu için sitenizi ziyaret etmez. Onlara lazım olan içindeki yazılardır. Bu yüzden bu işten para kazanmak istiyorsanız içeriklerinizi hazırlarken özen göstermelisiniz. Yazacağınız makale ile ilgili anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra ortaya en iyi içeriği çıkarmak için masanın başına oturmalısınız. Yani emek vermelisiniz. Herkesin yazdığı, internette onlarca bulunan konuları değiştirip yazmak yerine kimsenin yazmadığı şeyleri yazmaya çalışın. Farklı ve faydalı olmaya çalışın.

3.İstikrar
İstikrar, bloğun gidişatı açısından son derece önemlidir. Bir çok kişi istikrarsızlık yüzünden bloğunun çöküşüne sebep olur. Bu nedenle düzenli bir şekilde bloğunuzla ilgilenmelisiniz. Burada istikrar derken size her gün içerik girmeniz gerektiğini söylemiyorum. Tabii ki her gün içerik eklemek iyidir fakat bunu yapamasanız bile sitenizle ilgilenin. İlgilenmekten kastım SEO ayarları, backlink yapısı, e-mail listesi oluşturma, site tasarımını düzenleme vs. olabilir.

Örneğin diyelim ki ayda 30 saat sitenizle ilgileneceksiniz. Bunu günde 10 saatten 3 güne yaymak yerine günde 1 saatten 30 güne yaymak her zaman için daha faydalıdır.

4.Yardımseverlik
Bloglamaya yeni başlamanız demek kimseye yardım edemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Forumlardan ya da Facebook gruplarından yardım edecek bir sürü kişi bulabilirsiniz. Uzmanlık alanınıza göre bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Bu sayede arkadaş ya da düzenli ziyaretçi kazanabilirsiniz.

5.Sosyal Medya
Sosyal medyayı ihmal etmek başlangıçta yapılmaması gereken en önemli hatalardan biridir. Çünkü sosyal medya hem sitenizin trafiğini güçlendirir hem de link yapınıza katkı sağlar. Bu yüzden sosyal medya paylaşımlarınızı aksatmamalısınız.

Facebook, Twitter, Google+ ve Tumblr sosyal medya paylaşımlarına başlamanız için en önemli ağlardır.

6.Yorum Yapmak
Alanınızla ilgili blogcular bularak her gün onları takip etmeye çalışın. Yeni yazılarına yorum bırakın. Bu sayede hem ziyaretçi ve backlink kazanırsınız hem de o blogcularla arkadaş olabilirsiniz.

7.SEO
İhmal edilmemesi gereken bir diğer önemli unsur da SEO’dur. Çünkü SEO sayesinde arama motorları üzerinden organik hit elde edebilirsiniz. Bloğunuza SEO eklentisi kurarak eklediğiniz her yazı için anahtar kelime, açıklama ve başlık kısımlarını doldurun. All in SEO Pack eklentisini kurarak işe başlayabilirsiniz.

8.İçeriğin Yapısı
Oluşturduğunuz içeriğin kalitesi kadar yapısı da önemlidir. İçerikte genel olarak 2 renk kullanmaya çalışın. Yani bir yazı rengi bir de başlık rengi.

Font boyutu büyük ya da küçük olmamalı. Okunmaya en uygun font boyutu 16, 18px arasıdır. Ayrıca cümleler arasında bold, italik, altı çizili gibi özellikleri sıkça kullanmaktan kaçının. Sadece anahtar kelimelerinizi ya da önemli gördüğünüz yerleri bold yapın.

Son Cümleler
Bloglama işi bazılarına kolay gibi görünse de sanıldığından çok daha zordur. Fakat yukarıda anlattığım şeyleri uygularsanız başarılı olmamanız için ortada hiçbir neden göremiyorum. Bu yazımda yeni başlayan blogcular için bir kaç tavsiyede bulundum. Eğer sizin de bana tavsiyeniz varsa yorum atarak bildirirseniz sevinirim. Herkese iyi bloglamalar!

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz