SEO

Yeni Siteler İçin Yapılması Gereken SEO Çalışmaları

Merhabalar, bu yazımda yeni açılan siteleri hızlı bir şekilde canlandırmak için SEO açısından neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğim. Bazı teknik bilgilerin dışında izlenmesi gereken yollardan bahsedeceğim. Her açtığınız siteden sonra aşağıda anlatacağım maddeleri tek tek kontrol edip uygulamanızı tavsiye ederim.

Meta Etiketlerini Düzgün Kullandığınıza Emin Olun

İlk yapılması gereken işlem meta tag ayarlarını yapmaktır. Bunlar doğru başlık, açıklama, ve ilgili anahtar kelimelerdir. Sitedeki tüm sayfalarda aynı anahtar kelimeleri kullanmak yerine her sayfa için ayrı meta etiketler kullanmayı tercih edin. Meta etiketler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google’ın kendi sitesindeki makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Kalıcı Bağlantı Ayarlarını Düzenleyin

Link yapısı çok önemlidir. SEO açısından tavsiye edilmeyen link yapısından uzak durun, link yapınız mümkün olan en sade şekilde olmalıdır. Örneğin “2020 seo teknikleri” başlıklı bir yazı için en uygun link yapısı siteadi.com/seo-teknikleri şeklindedir. Anahtar kelimeniz link yapısında mutlaka geçmelidir. Diğer taraftan siteadi.com/2019/12/2020-seo-teknikleri ya da siteadi.com/seo/2020-seo-teknikleri tarzı içerisinde kategori ya da tarih bulunduran link yapıları tavsiye edilmez. Bu gibi yapılardan kaçınarak en sade hale getirmelisiniz. Eğer WordPress kullanıyorsanız Ayarlar > kalıcı bağlantılar menüsü altından link yapınızı düzenleyebilirsiniz.

SEO Eklentisi Kurun

Bu madde de WordPress kullananlar için geçerlidir. WordPress, sunduğu binlerce eklenti ile kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlar. Site kurulumundan sonra mutlaka SEO eklentisi kurmalısınız. Bu sayede birçok teknik bilgi isteyen ayarları kolayca yapabileceksiniz. En popüler SEO eklentileri Yoast SEO ve All in SEO Pack eklentileridir. Bu iki eklenti de işinizi fazlasıyla görecektir.

Site Haritası Gönderin

Site haritası, sitenizin linklerini arama motorları örümceklerine tanıtır ve hangi sayfaların daha önemli olduğunu belirtir. Bu nedenle mutlaka site haritası kurmanız gerekmektedir. Eğer All in SEO Pack eklentisini kurduysanız, bu eklenti sayesinde site haritanızı oluşturabilirsiniz.

Kaliteli İçerikler Üretin

Kaliteli içerik tüm siteler için çok değerlidir fakat site yeni açıldığında içeriğin önemi daha da artıyor. Arama motorlarına diğer sitelerden farklı olduğunuzu hissettirmek için eşsiz içerikler üretmelisiniz. Diğer sitelerde olan yazılara benzer şeyler yazmak yerine ziyaretçilere çok daha fazlasını vermeye çalışın. Benzersiz ve kaliteli içerikler ürettiğinizde siteye giren ziyaretçiler yazıyı faydalı bulup kendi sitelerinde ya da sosyal ağlarda paylaşabilir. Bu sayede doğal backlink kazanabilirsiniz.

Bu yazımda yeni siteler için yapılması gereken belirli başlı seo çalışmalarını anlatmaya çalıştım. Bu çalışmalar en basit adımlar olmakla birlikte SEO, çok daha kapsamlı olarak ele alınması gereken bir kavramdır. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz