SEO

Yinelenen İçerik Nedir?

Yükseliş Odaklı SEO Paketleri

İnternette yayında olan içeriklerin benzerlerine veya aynılarına yinelenen içerik denir. Bunlar aynı site içerisinde veya farklı sitelerde olabilir. Daha çok SEO açısından değerlendirilen bu olay sitemizin arama motoru optimizasyonu kriterleri açısından, bazı yönleriyle güven puanımızı etkiler. Burada anlatacağım şey kopya veya özgün içeriğin neler olduğundan çok, açıklanan bilgilere göre alıntı ve kopya içerik yayınlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Kopya veya özgün yazıyla alakalı değerlendirmeyi daha önceleri bir soru cevap yazısında paylaşmıştım. Bununla alakalı düşüncelerimi incelemek için aşağıdaki bağlantıdan devam edebilirsiniz;

Özgün ve Kopya Yazının Farkları Nelerdir?

Kopya veya benzer olarak değerlendirdiğimiz yazıların tamamının alıntı olması şart değildir. 300 kelimelik bir makalenin 150 kelimesinin birebir başka bir kaynakta yayınlanması ve geri kalanının tamamen özgün olması durumunda da bir duplicate olayı vardır. Belirli oranlarla ifade ettiğimiz zaman bu yazıda birebir %50 oranında kopya/alıntı içerik mevcuttur. Diğer kalan kısım içinse ilk bakışta tamamen özgün denilebilir. Ama re-write dediğimiz yeniden yorumlama ve benzer (semantik anlamsal benzerlik içeren sözcüklerle) kelimelerle aynı ifadeleri yansıtma olayı da bir şekilde kopya olma ihtimalini artırır. Bir blogta veya internet sitesinde olan içeriklerin SEO açısından tamamen özgün olması gerekmez. Kopya içeriklerinde yayınlanması gereken durumlar vardır. Örneğin haber sitelerinde bazı bülten haberlerinden birebir yayınlanması gereken durumlar olabilir. Alıntı olan kısımlarda (bir kişinin konuşma metni veya röportaj bu alanda örnek gösterilebilir) bir değişiklik yapılamadığı zaman, yazı içerisindeki alıntı olan kısmın yazı yüzdeliğindeki oranı düşürülmeye çalışılır. 100 kelimelik bir yazı da 50 kelimelik bir alıntı %50 oranında benzerlik içerirken, aynı alıntıyı kullanarak yazılan 500 kelimelik bir yazıda alıntı oranı %10’a düşer. Bu şekilde değerlendirildiğinde ise forum sitelerinin başarılarını anlamak daha kolaydır. Birebir kopya olarak değerlendirdiğimiz makaleler ve yazılar ile açılan konular, gün geçtikçe verilen cevaplar ile özgünleştirilir ve alıntılanma oranı azaltılır. Bu şekilde o konuda aynı başlıkta farklı bir özgün sayfa olarak değerlendirilebilir.

Kopya içerikle SEO yapılmaz veya benzer içerikler ile başarı elde edilmez sözü tamamen yanılgıdan ibarettir. Belirli şekillerde tamamen başka bir internet sitesinde olan içerikleri kullanmanız gerekebilir. Bir telefon modelinin özelliklerinin özgünleştirilebilecek bir kısmı bulunmamaktadır. Ama bu sayfada bulunan inceleme ve değerlendirme yazıları ile alıntı ve birebir olan kelime sayısını genel yazıya oranla düşürerek daha verimli bir içerik elde edebilirsiniz.

Kopya veya alıntı içeriği kullanıcıların gözünden değerlendirdiğimiz de ise sürekli aynı şeyleri okumaktan sıkılan kullanıcıların sayfalardan hızlı çıkış yaptığını gözlemlemekteyiz. Aynı haberi sabah okumuş olan bir kişi, ilgi çekici bir başlık ve resimle o habere gelse bile kısa sürede çıkış yapacaktır. Farklı bir değerlendirme ve inceleme olmadığı zaman ziyaretçilerde sitede kalma oranını düşürerek olumsuz bir etki bırakacaklardır. Arama motorları da bu şekilde bir verimsizliğin olmaması için birebir kopya yazıların ve alıntılanma oranları yüksek olan makalelerin sıralamalarını peşi sıra koymamaya dikkat eder. Eskiden bu şekilde olmadığı için bir arama sonucunda ki ilk 20 sitede aynı sonucu görmek mümkündü. Ama şimdi tekrar eden içerikler ve siteler ile alakalı Google benzer ve tekrar eden içerikleri sayfasından kaldırmaktadır. Bu şekilde arama sonuçlarında listelediğinde de aynı sonuçlar gelse bile daha az duplicate içerik arasında araştırma yapma imkanı bulmaktayız. Bu özelliği açmak içinse arama yapılan sayfanın altındaki arama sonucundan çıkarılan içerikleri de dahil ederek tekrar arama yapabilirsiniz. Bir konu hakkında sürekli bir kaynaktan yazılmış yazıların paylaşıldığını düşündüğünüz aramaların altında Google’un bu cümlesini görmeniz mümkündür.

Bu konuyla birebir alakalı olan kaynak gösterme muhabbeti ise kültürümüze fazla yerleşmemiştir. Kaynak sadece bir makaleden birebir alıntı yazıldığı zaman gösterilmez. Yazıyı yazarken kullandığınız siteler ve esinlendiğiniz alanların hepsi kaynak kısmına dahil olmalıdır. Google semantik olarak, tekrar yazılmış olan makaleleri (re-write edilmiş olan içerikleri) de değerlendirebilmektedir. Bu nedenle esinlendiğiniz ve alıntılama yaptığınız alanları yazınızda yayınlayarak Google’ı da haberdar etmiş olursunuz. Bu konu hakkında, link göstermenin ciddi şekilde kopyalama oranını olumlu şekilde etkilediğini ve değerlendirilirken daha az riskli olduğunu söyleyebiliriz. Bir şeyi bir yerden aldığınızı söyleyerek yazılan bir yazının hem kullanıcıları hem de Google’ı kandırmamak olduğunu söyleyebiliriz. Samimiyet ve doğallık bu alanda fazlasıyla önemli diye düşünüyorum.

İçerik hazırlama ile ilgili ipuçları verdiğim yazım olan Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır isimli makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Kaynak Göstermenin SEO Açısından Önemi

Yazılan içeriğin esinlenildiği kaynaklarında birebir gösterilmesi taraftarıyım. Bir konu tamamen sizin tarafınızdan oluşturulmuş ve yorumlanmışsa kaynak kısmıyla alakalı fazla bir şey söylemeye gerek yok. Ama semantik olarak değerlendirme yapabildiği için Google’ı ve kullanıcıları kandırmamak adına re-write ettiğiniz yani yeniden yazıp yorumladığınız içerikleri de kaynak göstermenizi öneriyorum.

Bu konuyla alakalı Google değerlendirmesine de aşağıdaki sayfadan ulaşabilirsiniz, SEO açısında değerlendirdiğim kriterler için bu yardım alanından esinlenmiş bulunmaktayım;

Yazar Hakkında

Aykut Başyiğit

2012 yılından beri SEO ve Dijital Pazarlama ile ilgileniyorum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda SEO ajansım üzerinden kurumsal firmalara danışmanlık hizmeti sağlıyorum.

Yorum Yaz